Grand Slam Sports Tournaments
Schedules are now posted.
Week seven of seven consecutive Sunday events at various Gwinnett/Hall County Parks.
Entry fee $225 plus $50 team gate fee.
Two full pool games with top two teams playing for the bling.
Winner will receive the new Grand Slam Championship rings !!
13U can swing any legal 1.15 BPF or USA Certified bat for the Fall season with drop restriction. Drop 5 bats will be required for Spring 2019 for 13u !!
Text Tim Gaines at 770-231-0176 for more info.
Game | Date/Time | Field | Team | vs | Team |
---|---|---|---|---|---|
Game 1 10/21 10:00 AM | East Hall Park 1 | 1 TEAM ELITE STEEL | 15 North Ga Raiders | ||
Game 2 10/21 12:00 PM | East Hall Park 1 | 3 TEAM ELITE STEEL | 4 Georgia MVP | ||
Game 3 10/21 2:00 PM | East Hall Park 1 | 10 Team Elite Select | 2 North Ga Raiders | ||
Game 4 10/21 4:00 PM | East Hall Park 1 | 3 Team Elite Select | 5 Georgia MVP |
# | Team | W-L-T | RA | RD | RS |
---|---|---|---|---|---|
1 | Georgia MVP | 2-0-0 | 6 | 3 | 9 |
2 | Team Elite Select | 1-1-0 | 7 | 5 | 13 |
3 | North Ga Raiders | 1-1-0 | 11 | 0 | 12 |
4 | TEAM ELITE STEEL | 0-2-0 | 19 | -8 | 4 |
1 | Georgia MVP | 0 |
2 | Team Elite Select | 13 |
Game | ||||
---|---|---|---|---|
# | Player |
1 10/21 |
2 | Total |
27 | Eberhart, Landon | 3.0 | 3.0 | |
12 | England, Bennett | 2.0 | 2.0 | |
Total | 5.0 | 5.0 |
Game | ||||
---|---|---|---|---|
# | Player |
1 10/21 |
2 10/21 |
Total |
41 | Etris, Owen | 1.0 | 1.0 | |
7 | Hillsman, Cole | 2.0 | 2.0 | |
15 | Lord, Cayden | 1.0 | 1.0 | |
8 | Manders, Dylan | 3.0 | 3.0 | |
42 | Nix, Lane | 1.0 | 1.0 | |
Total | 4.0 | 4.0 | 8.0 |
Game | ||||
---|---|---|---|---|
# | Player |
1 10/21 |
2 | Total |
3 | McGlumphy, Kole | 1.0 | 1.0 | |
94 | Strachan, Ryan | 3.0 | 3.0 | |
Total | 4.0 | 4.0 |
Game | ||||
---|---|---|---|---|
# | Player |
1 10/21 |
2 10/21 |
Total |
74 | Corbett, Ben | 2.2 | 2.2 | |
79 | hallum, elijah | 0.1 | 0.1 | |
76 | Lussier, Connie | 1.0 | 1.0 | |
7 | rusk, cole | 1.0 | 1.0 | |
27 | Sun, Tyler | 4.0 | 4.0 | |
Total | 4.0 | 5.0 | 9.0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Ambush
Jefferson, GA
|
9U-AAA | 15-5-0 |
2 |
Dingers Athletics 9U (Park)
Buford, GA
|
9U-AA | 10-2-0 |
3 |
Georgia Bombers - Mill Creek
Buford, GA
|
9U-AA | 6-6-0 |
4 |
Lions
Winder, GA
|
9U-A | 9-7-0 |
5 |
South Gwinnett Elite Cardinals
Snellville, GA
|
9U-A | 1-5-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
10u Grayson Rams
Grayson, GA
|
10U-AA | 1-5-0 |
2 |
Archer Tigers
Lawrenceville, GA
|
10U-AA | 11-7-0 |
3 |
MCAA Hawks
BUFORD, GA
|
10U-A | 4-5-1 |
4 |
Mountain View Bears
Dacula, GA
|
10U-AA | 1-5-0 |
5 |
North Gwinnett BlackDawgs
Suwanee, GA
|
10U-AA | 6-7-0 |
6 |
Signature Park Hitmen
Hoschton, GA
|
10U-AA | 7-9-1 |
7 |
West Forsyth Wolverines
Cumming, GA
|
10U-AAA | 9-3-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
5 Star National Gowdy Black
Tifton, GA
|
11U-AA | 2-1-0 |
2 |
Ambush Baseball
Jefferson, GA
|
11U-AA | 6-4-1 |
3 |
Apalachee Lions
Winder, GA
|
11U-AA | 5-9-0 |
4 |
Brookwood Broncos - Wright
Lawrenceville, GA
|
11U-AA | 9-8-3 |
5 |
GBA Spiked 9
Suwanee, GA
|
11U-AA | 5-9-0 |
6 |
Sandy Plains Wildcats
Marietta, GA
|
11U-AA | 10-4-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Dacula Falcons
Dacula, GA
|
11U-AAA | 10-8-1 |
2 |
Georgia Bombers - Williams
Buford, GA
|
10U-AAA | 7-9-0 |
3 |
Mountain Storm
Blairsville, GA
|
11U-AA | 25-9-1 |
4 |
NSTA 11U
Norcross, GA
|
11U-AAA | 7-4-0 |
5 |
Oconee County RiverDawgs
Bogart, GA
|
11U-AA | 7-6-2 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Dingers Athletics 12U (Clarke)
Buford, GA
|
12U-AA | 4-5-0 |
2 |
Dunwoody Silver Bullets
Dunwoody, GA
|
12U-AA | 0-4-0 |
3 |
Elite Sluggers - Aiken
Cumming, GA
|
12U-AA | 4-8-0 |
4 |
Gwinnett Bandits 12U
Buford, GA
|
12U-AA | 1-9-0 |
5 |
Lanier Longhorns AA
SUGAR HILL, GA
|
12U-AA | 2-3-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Elite Aces
Covington, GA
|
13U-AAA | 14-12-0 |
2 |
MOCO Bulldogs
Madison, GA
|
13U-AAA | 14-15-2 |
3 |
North Gwinnett Bulldogs
Suwanee, GA
|
13U-AAA | 18-10-2 |
4 |
Oconee Cubs
Watkinsville, GA
|
13U-AA | 2-5-0 |
5 |
TEAM ELITE FUTURES
WINDER, GA
|
13U-AAA | 3-7-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
13U Lightning (Holder)
Atlanta, GA
|
13U-Major | 3-0-0 |
2 |
Georgia Stars Baseball Academy
Norcross, GA
|
13U-AA | 1-1-0 |
3 |
Lambert Longhorns
Cumming, GA
|
13U-AAA | 11-10-0 |
4 |
Sharon Springs Spartans Black
Cumming, GA
|
13U-AAA | 7-11-0 |
5 |
Yankees
Smyrna, GA
|
13U-AAA | 8-13-1 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Blue Cats
Homer, GA
|
14U-OPEN | 2-3-0 |
2 |
Brookwood Broncos
Snellville, GA
|
14U-OPEN | 13-7-0 |
3 |
Buford
Buford, GA
|
14U-OPEN | 2-5-1 |
4 |
Dingers Athletics (Kotkiewicz) 14U
Buford, GA
|
14U-OPEN | 1-3-0 |
5 |
Future Stars
Lithonia, GA
|
14U-OPEN | 10-10-0 |
6 |
Georgia Sox
Cumming, GA
|
14U-OPEN | 11-9-0 |
7 |
Georgia Stars Baseball Academy
Norcross, GA
|
14U-OPEN | 1-6-0 |
8 |
ITP Lightening
Atlanta, GA
|
14U-OPEN | 4-3-0 |
9 |
Medlock Monarchs
Decatur, GA
|
14U-OPEN | 8-9-1 |
10 |
New Level
MONROE, GA
|
14U-OPEN | 3-14-1 |
11 |
PUNISHER BASEBALL
Loganville, GA
|
14U-OPEN | 0-6-0 |
12 |
RWB Elite Gamers Jarrell
Mcdonough, GA
|
14U-OPEN | 3-9-1 |
13 |
Sharon Springs Spartans
Cumming, GA
|
14U-OPEN | 19-11-1 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Georgia MVP
Crawford, GA
|
14U-OPEN | 19-6-1 |
2 |
North Ga Raiders
DANIELSVILLE, GA
|
14U-OPEN | 11-2-0 |
3 |
Team Elite Select
Winder, GA
|
14U-OPEN | 8-3-0 |
4 |
TEAM ELITE STEEL
CUMMING, GA
|
14U-OPEN | 5-8-0 |