We will post any delays here as we get reports from our hosts....
Bracket times will be updated online to reflect those delays asap.
West Hall HS delayed till 10 am
East Hall Park delayed till 10:30 am
Baycreek Park - F3 delayed till 10 am. F2 till 12 pm F1 delayed till 1 pm
Lanier Point field 2 delayed till 10 am. Field 3 delayed till 11:30 am. Fields 1 &4 will start as scheduled.
All fields at Bethesda Park delayed till 10 am
Central Gwinnett HS delayed till 10 am
South Gwinnett Park fields will start on time
Rabbit Hill Park fields will start on time
Shiloh HS will start on time
Archer HS will start on time
Order your dri-fit tournament shirts HERE!!
Please have turf shoes on hand for all portable mounds. Metal spikes are not permitted on the portable mounds.
The larger divisions will be separated by class up front or divide into a Gold/Silver bracket on Sunday.
8U will be kid-pitch in all events.
If there are enough teams to split divisions into AA and AAA we will do so.
Two Saturday pool games followed by Sunday single elimination bracket.
The new Grand Slam Champions and Finalist rings will be awarded in each age group.
Entry fee is required when you register your team. In the event of a complete rain out, a $75 admin fee will be deducted from your team refund.
All credit card payments will be assessed a standard 3% convenience fee.
Text Tim Gaines at 770-231-0176 for more info. Colton Harrelson is also available at 404-694-5212.
Visit the below links to get discounts on hotel stays in the area!!
- Courtyard by Marriott at Gwinnett Place Mall
Click below to reserve your discounted hotel room rate:
Game | Date/Time | Field | Team | vs | Team |
---|---|---|---|---|---|
Game 1 5/20 9:00 AM | Archer High School 1 | 7 Country Wide | 4 Georgia Lookouts 18U | ||
Game 2 5/20 11:00 AM | Archer High School 1 | 17 Country Wide | 4 Peachtree Road United Methodist Church Dragons | ||
Game 3 5/20 1:00 PM | Archer High School 1 | 10 Georgia Lookouts 18U | 1 Peachtree Road United Methodist Church Dragons | ||
Game 4 5/20 3:00 PM | Archer High School 1 | 3 Eagles | 6 GAXL NAVY 17u | ||
Game 5 5/20 5:00 PM | Archer High School 1 | 7 Eagles | 6 Powerhouse Baseball | ||
Game 6 5/20 7:00 PM | Archer High School 1 | 2 GAXL NAVY 17u | 3 Powerhouse Baseball |
# | Team | W-L-T | RA | RD | RS |
---|---|---|---|---|---|
1 | Country Wide | 2-0-0 | 8 | 10 | 17 |
2 | GAXL NAVY 17u | 1-1-0 | 6 | 2 | 8 |
3 | Georgia Lookouts 18U | 1-1-0 | 8 | 4 | 14 |
4 | Powerhouse Baseball | 1-1-0 | 9 | 0 | 9 |
5 | Eagles | 1-1-0 | 12 | -2 | 10 |
6 | Peachtree Road United Methodist Church Dragons | 0-2-0 | 27 | -14 | 5 |
4 | Powerhouse Baseball | 5 |
5 | Eagles | 2 |
3 | Georgia Lookouts 18U | 14 |
6 | Peachtree Road United Methodis | 2 |
1 | Country Wide | 8 |
Powerhouse Baseball | 0 |
2 | GAXL NAVY 17u | 5 |
Georgia Lookouts 18U | 4 |
Country Wide | 4 |
GAXL NAVY 17u | 2 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Alliance Thrashers - 8U Fordham
Greensboro, GA
|
8U-AA KP | 6-11-0 |
2 |
Bulldogs Select Baseball
Loganville, GA
|
8U-AA KP | 5-9-0 |
3 |
Fury Baseball 9u
Jefferson, GA
|
8U-AA KP | 6-5-0 |
4 |
GA Academy Braves
Canton, GA
|
8U-AA KP | 1-8-0 |
5 |
Georgia Titans 8U Watson
McDonough, GA
|
8U-A KP | 1-8-0 |
6 |
North Gwinnett Bulldogs
Suwanee, GA
|
8U-AA KP | 16-7-0 |
7 |
The Bullpen
Covington, GA
|
8U-AA KP | 16-7-1 |
8 |
U8 Cherokee Bluff Bears
Flowery Branch, GA
|
8U-AAA KP | 19-12-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Buford Elite
Buford, GA
|
8U-AA KP | 7-8-2 |
2 |
Bulldogs Elite Baseball
Loganville, GA
|
8U-AAA KP | 6-6-1 |
3 |
Hardknox Orioles
Milner, GA
|
8U-AAA KP | 7-6-0 |
4 |
Meridian Panthers
Lilburn, GA
|
8U-AAA KP | 8-4-3 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
500 Hacks Baseball Academy
Cumming, GA
|
9U-AA | 2-6-0 |
2 |
Brookwood Broncos
Lawrenceville, GA
|
9U-AA | 11-13-1 |
3 |
Bullpen
MANSFIELD, GA
|
9U-AA | 9-3-1 |
4 |
Canes Southeast 9U - MOCO
Madison, GA
|
9U-AA | 2-4-1 |
5 |
Elite Sluggers 9u Bower
Winder, GA
|
9U-AA | 2-5-0 |
6 |
Jefferson Dragons
Jefferson, GA
|
9U-AA | 2-6-0 |
7 |
MC Hawks
Buford, GA
|
9U-AAA | 12-11-1 |
8 |
NYO Toros
Atlanta, GA
|
9U-AA | 2-1-0 |
9 |
Sandlot Legends 9U
Watkinsville, GA
|
9U-AA | 12-15-0 |
10 |
V36 ELITE SLUGGERS
SUWANEE, GA
|
9U-AAA | 4-3-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Buford Elite 10U - Hines
Buford, GA
|
10U-AA | 14-18-2 |
2 |
Devine Baseball 10U
Buford, GA
|
10U-AAA | 17-14-0 |
3 |
Dingers 10u Elite
Buford, GA
|
10U-AAA | 3-13-0 |
4 |
Elite Sluggers 10u Fountain
Winder, GA
|
10U-AAA | 13-9-2 |
5 |
Elite Sluggers 10u Hardigree
Winder, GA
|
10U-AA | 9-9-1 |
6 |
Gwinnett Heat
Dacula, GA
|
10U-AA | 7-19-1 |
7 |
Keep On United
Snellville, GA
|
10U-AA | 11-4-0 |
8 |
Line Drive Academy- Swett
Cleveland, GA
|
10U-AA | 4-15-0 |
9 |
Ocee TG DBacks 10U
Johns Creek, GA
|
10U-AA | 7-2-1 |
10 |
Oconee Wood Ducks
Watkinsville, GA
|
10U-AA | 6-3-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
500 Hacks Baseball Academy 11U Diamond Club
Cumming, GA
|
11U-AA | 3-12-2 |
2 |
Brookwood
Snellville, GA
|
11U-AA | 12-14-0 |
3 |
Elite Sluggers 11u Browne
Cumming, GA
|
11U-AA | 1-15-2 |
4 |
Gwinnett Wolfpack
Duluth, GA
|
11U-AA | 13-8-1 |
5 |
Meridian Panthers
Lilburn, GA
|
10U-AAA | 16-5-1 |
6 |
NYO Warriors
Atlanta, GA
|
11U-AAA | 9-4-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Dingers 11u Elite
Buford, GA
|
11U-Major | 7-2-1 |
2 |
Georgia Legends
Appling, GA
|
12U-AA | 3-2-0 |
3 |
Georgia Redbirds
Jefferson, GA
|
12U-AA | 1-13-3 |
4 |
Georgia Stars Baseball Academy - Lemon
Norcross, GA
|
12U-AA | 3-14-1 |
5 |
Line Drive Academy- Loggins
Cleveland, GA
|
12U-AA | 17-18-2 |
6 |
North Hall Jr Trojans (Clore)
Gainesville, GA
|
12U-AA | 6-5-0 |
7 |
NYO Bulls
Atlanta, GA
|
12U-AA | 3-2-0 |
8 |
Oconee Tigers
Statham, GA
|
12U-AA | 4-9-1 |
9 |
Team Bullpen
Madison, GA
|
12U-AA | 4-3-0 |
10 |
Velo Factory 13u
Cornelia, GA
|
12U-AA | 3-1-0 |
11 |
Walton Clippers
Bogart, GA
|
12U-AA | 3-3-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
3Up3Down Baseball
Bethlehem, GA
|
12U-AAA | 23-9-0 |
2 |
Brookwood Hit Squad 12U
Lilburn, GA
|
12U-AAA | 12-0-0 |
3 |
HomePlate Chilidogs 12U Lewis
Peachtree cory, GA
|
12U-AAA | 8-1-0 |
4 |
North Gwinnett Bulldogs 12u- Moity
Suwanee, GA
|
12U-AAA | 14-11-1 |
5 |
NYO Titans
Sandy Springs, GA
|
12U-AAA | 4-1-0 |
6 |
Team Elite 12u Prime
Cumming, GA
|
12U-AAA | 13-13-0 |
7 |
Team Elite 12u Prospects
Cumming, GA
|
12U-AA | 5-18-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
AquaSox Baseball - 13U
Madison, GA
|
13U-AA | 6-5-1 |
2 |
Georgia Liberty 13U
Dacula, GA
|
13U-AA | 20-12-0 |
3 |
Hawks-Rec Travel
Buford, GA
|
13U-A | 2-7-0 |
4 |
Horsemen Baseball Club
Jefferson, GA
|
13U-AA | 12-17-1 |
5 |
Phoenix Elite
Lawrenceville, GA
|
13U-AA | 14-19-0 |
6 |
Providence Storm
Lilburn, GA
|
13U-AA | 10-27-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
ATL Lightning - Kornblum
Atlanta, GA
|
13U-AAA | 11-3-0 |
2 |
Colts Baseball Club
Watkinsville, GA
|
13U-AAA | 11-3-0 |
3 |
Georgia Saltdogs 13u
Gainesville, GA
|
13U-AAA | 5-12-1 |
4 |
Sharon Springs Academy Spartans - Soliday
Cumming, GA
|
13U-AAA | 7-15-0 |
5 |
Team Elite 13u MVP
Cumming, GA
|
13U-AAA | 13-14-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
316 Xtreme
Statham, GA
|
14U-AA | 7-7-1 |
2 |
Ambush Baseball Mills
Jefferson, GA
|
14U-AA | 10-10-3 |
3 |
Bandits 14u
Buford, GA
|
14U-AA | 10-13-1 |
4 |
DeKalb Lions
Stonecrest, GA
|
14U-AA | 5-6-0 |
5 |
GA Jays P/B Precision Baseball
Cumming, GA
|
14U-AA | 1-3-0 |
6 |
GBA Spiked 9 14U at Collins Hill
Suwanee, GA
|
14U-AA | 7-13-0 |
7 |
Georgia Liberty 14U Premier
Dacula, GA
|
14U-AA | 4-16-0 |
8 |
Line Drive Academy Gee
Cleveland, GA
|
14U-AA | 10-10-1 |
9 |
Macon Pain
Macon, GA
|
14U-AA | 6-2-0 |
10 |
Prospects
Ola, GA
|
14U-AA | 1-9-0 |
11 |
Southeast Barons - Maroon
Sugar Hill, GA
|
14U-AA | 4-19-0 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
14u Blue Otters
Loganville, GA
|
14U-AAA | 9-4-0 |
2 |
CH Athletics
Lawrenceville, GA
|
14U-AAA | 17-9-2 |
3 |
Dingers 14u (Overman)
Buford, GA
|
14U-AAA | 3-2-0 |
4 |
Dunwoody Diablos 14U Wisner
Dunwoody, GA
|
14U-AA | 9-10-1 |
5 |
eXposure Velo Factory 14u
Cornelia, GA
|
14U-AA | 7-9-0 |
6 |
Frontline-Bluse
Bethlehem, GA
|
14U-AAA | 14-6-3 |
7 |
Georgia Saltdogs 14u
Gainesville, GA
|
14U-AAA | 11-5-0 |
8 |
GSM Black Sox
SOCIAL CIRCLE, GA
|
14U-AAA | 9-5-2 |
9 |
Southeast BlueJays
Columbus, GA
|
14U-AAA | 3-1-1 |
10 |
Team Elite 14u Hustle
Cumming, GA
|
14U-AAA | 7-12-1 |
11 |
Turn 2 Purple
Atlanta, GA
|
14U-AAA | 1-4-1 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Comets
Johns Creek, GA
|
16U-OPEN | 7-17-2 |
2 |
Dacula Falcons
Dacula, GA
|
15U-OPEN | 9-17-1 |
3 |
E. Cherokee Warriors
Hickory Flat, GA
|
16U-OPEN | 11-22-0 |
4 |
East Side Tigers
Marietta, GA
|
16U-OPEN | 16-4-0 |
5 |
EB Prime
McDonough, GA
|
16U-OPEN | 7-1-0 |
6 |
Game On Select 16u
Perry, GA
|
16U-OPEN | 2-1-0 |
7 |
Gwinnett Goonies
Dacula, GA
|
16U-OPEN | 14-6-1 |
8 |
Jokers Baseball
HOSCHTON, GA
|
16U-OPEN | 13-19-1 |
9 |
Lanier Longhorns
Sugar Hill, GA
|
16U-OPEN | 5-34-1 |
10 |
Macon Pain
Macon, GA
|
15U-OPEN | 5-2-0 |
11 |
ShowMe
Athens, GA
|
14U-AAA | 4-3-0 |
12 |
Southeast Angels 15U
Cumming, GA
|
15U-OPEN | 2-17-1 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Country Wide
Maysville, GA
|
18U-OPEN | 4-0-0 |
2 |
Eagles
Canton, GA
|
17U-OPEN | 7-13-0 |
3 |
GAXL NAVY 17u
Marietta, GA
|
17U-OPEN | 23-12-3 |
4 |
Georgia Lookouts 18U
Loganville, GA
|
18U-OPEN | 5-12-1 |
5 |
Peachtree Road United Methodist Church Dragons
Atlanta, GA
|
18U-OPEN | 0-3-0 |
6 |
Powerhouse Baseball
Prattville, AL
|
18U-OPEN | 4-4-1 |