Grand Slam Sports Tournaments
East Hall - All games at East Hall park for Sunday have been moved to Collins Hill Park in Lawrenceville.
Remember to Fall back tonight !!
Welcome to the final event of the 2022 Grand Slam Atlanta season!
Two Saturday pool games and Sunday single elimination.
All 16U and 18U games will be played on HS fields if available.
The new Grand Slam rings will be awarded in all divisions.
There will be a $75 admin fee is this event is completely rained out.
Text Tim Gaines at 770-231-0176 or Colton Harrelson at 404-694-5212 for more info.
Game | Date/Time | Field | Team | vs | Team |
---|---|---|---|---|---|
Game 1 11/5 9:00 AM | Baycreek Park 1 | 2 Lanier Longhorns | 9 5 Star Generals | ||
Game 2 11/5 9:00 AM | JB Williams Park 1 | 10 Southeast Barons - Grey | 9 KING COBRAS | ||
Game 3 11/5 11:00 AM | Baycreek Park 1 | 4 Lanier Longhorns | 12 Elite Diamondbacks | ||
Game 4 11/5 11:00 AM | JB Williams Park 1 | 1 Southeast Barons - Grey | 7 Dunwoody Diablos 16U Wanamaker | ||
Game 5 11/5 1:00 PM | Baycreek Park 1 | 0 5 Star Generals | 13 Elite Diamondbacks | ||
Game 6 11/5 1:00 PM | JB Williams Park 1 | 2 KING COBRAS | 2 Dunwoody Diablos 16U Wanamaker | ||
Game 7 11/5 3:00 PM | Baycreek Park 1 | 1 ES Baseball | 15 Lumpkin Miners | ||
Game 8 11/5 3:00 PM | JB Williams Park 1 | 0 USA Scout Underclass - Futures | 12 Team Freedom | ||
Game 9 11/5 5:00 PM | Baycreek Park 1 | 5 Jokers Baseball | 17 Lumpkin Miners | ||
Game 10 11/5 5:00 PM | JB Williams Park 1 | 0 USA Scout Underclass - Futures | 5 SP Spartans | ||
Game 11 11/5 7:00 PM | Baycreek Park 1 | 14 Jokers Baseball | 2 ES Baseball | ||
Game 12 11/5 7:00 PM | JB Williams Park 1 | 9 Team Freedom | 2 SP Spartans |
# | Team | W-L-T | RA | RD | RS |
---|---|---|---|---|---|
1 | Team Freedom | 2-0-0 | 2 | 14 | 19 |
2 | Elite Diamondbacks | 2-0-0 | 4 | 14 | 20 |
3 | Lumpkin Miners | 2-0-0 | 6 | 14 | 20 |
4 | Dunwoody Diablos 16U Wanamaker | 1-0-1 | 3 | 6 | 9 |
5 | SP Spartans | 1-1-0 | 9 | -2 | 7 |
6 | 5 Star Generals | 1-1-0 | 15 | 0 | 9 |
7 | Southeast Barons - Grey | 1-1-0 | 16 | -5 | 11 |
8 | Jokers Baseball | 1-1-0 | 19 | 0 | 15 |
9 | KING COBRAS | 0-1-1 | 12 | -1 | 11 |
10 | USA Scout Underclass - Futures | 0-2-0 | 17 | -12 | 0 |
11 | Lanier Longhorns | 0-2-0 | 21 | -14 | 6 |
12 | ES Baseball | 0-2-0 | 29 | -14 | 3 |
4 | Dunwoody Diablos 16U Wanamaker | 8 |
5 | SP Spartans | 6 |
3 | Lumpkin Miners | 10 |
6 | 5 Star Generals | 0 |
1 | Team Freedom | 6 |
Dunwoody Diablos 16U Wanamaker | 5 |
2 | Elite Diamondbacks | 11 |
Lumpkin Miners | 5 |
Team Freedom | 5 |
Elite Diamondbacks | 6 |
10 | USA Scout Underclass - Futures | 5 |
11 | Lanier Longhorns | 0 |
9 | KING COBRAS | 2 |
12 | ES Baseball | 7 |
7 | Southeast Barons - Grey | 6 |
USA Scout Underclass - Futures | 8 |
8 | Jokers Baseball | 7 |
ES Baseball | 2 |
USA Scout Underclass - Futures | 9 |
Jokers Baseball | 4 |
Game | |||
---|---|---|---|
# | Player |
1 11/5 |
Total |
4 | Gamble, Myles | 2.2 | 2.2 |
Total | 2.2 | 2.2 |
Game | |||
---|---|---|---|
# | Player |
1 11/5 |
Total |
25 | Hawkins, Evan | 2.2 | 2.2 |
Total | 2.2 | 2.2 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Phoenix Elite
Lawrenceville, GA
|
13U-AA | 14-19-0 |
2 |
SE Canes
Loganville, GA
|
13U-AA | 14-10-1 |
3 |
Senoia Flyers
Senoia, GA
|
14U-AA | 4-18-1 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
CH Athletics
Lawrenceville, GA
|
14U-AAA | 17-9-2 |
2 |
EC IMPACT
ELBERTON, GA
|
14U-AA | 12-2-3 |
3 |
Georgia Stars Baseball Academy
Norcross, GA
|
14U-AA | 3-4-1 |
4 |
Prime Baseball 14U - Henrichsen
Dacula, GA
|
14U-AA | 1-11-1 |
5 |
Roswell Hillcats
Roswell, GA
|
14U-AA | 3-3-0 |
6 |
Sharon Springs Spartans
Cumming, GA
|
14U-AA | 7-8-2 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
5 Star Generals
Loganville, GA
|
16U-OPEN | 2-13-0 |
2 |
Dunwoody Diablos 16U Wanamaker
Dunwoody, GA
|
16U-OPEN | 14-6-2 |
3 |
Elite Diamondbacks
EATONTON, GA
|
16U-OPEN | 14-13-1 |
4 |
ES Baseball
Orchard Hill, GA
|
16U-OPEN | 9-10-0 |
5 |
Jokers Baseball
HOSCHTON, GA
|
16U-OPEN | 13-19-1 |
6 |
KING COBRAS
McDonough, GA
|
16U-OPEN | 0-9-2 |
7 |
Lanier Longhorns
Sugar Hill, GA
|
16U-OPEN | 5-34-1 |
8 |
Lumpkin Miners
Dahlonega, GA
|
16U-OPEN | 8-5-0 |
9 |
Southeast Barons - Grey
Lawrenceville, GA
|
15U-OPEN | 6-6-1 |
10 |
SP Spartans
Douglasville, GA
|
16U-OPEN | 1-4-0 |
11 |
Team Freedom
Sharpsburg, GA
|
16U-OPEN | 7-3-0 |
12 |
USA Scout Underclass - Futures
Emerson, GA
|
16U-OPEN | 4-13-1 |
Team | Division | W-L-T | |
---|---|---|---|
1 |
Alabama Outlooks
Phenix City, AL
|
18U-OPEN | 14-8-0 |
2 |
Eagles
Canton, GA
|
17U-OPEN | 7-13-0 |
3 |
Huntsville Bulldogs
Huntsville, AL
|
17U-OPEN | 1-3-0 |