SUNDAY AS OF 1:30 PM


ALL GAMES AT ALL PARKS ARE CANCELLED AS OF 1:30 PM.

Awards will be handed out to the highest remaining seed on each side of the bracket. Those awards will be shipped out tomorrow.

Thanks to everyone for playing, we hope you enjoyed your time in the sun while it lasted !!

Come play in the 17th Edition of the Gwinnett Shootout.

Most of the 80 plus teams from the Greater Gwinnett Baseball League (GGBL) will be participating. Some of the nicest Gwinnett County Parks will be play host to this event including a new $9 million facility in Snellville. 

Our new Grand Slam Gold Champions and Silver Finalist rings will be awarded in all age groups. Winning teams in a consolidated bracket (or in the Gold bracket where there is a Sunday bracket split), will also receive up to 12 pair of Mizuno batting gloves.

Age groups 8U Kid Pitch thru 14U will be offered.  American = AA  National = AAA  Divisions may be combined if necessary.  Gold/Silver bracket will be utilized for Sunday bracket play in some divisions.   This means that the top seeded teams will play in the Gold Championship Bracket and the lower seeds will play in the Silver Championship Bracket.  Awards will be handed out to the top two teams in each bracket.

14U will be played at Loganville Christian Academy, Shiloh HS, and Discovery HS on their HS game field.

As always, 13U and 14U pitchers need to bring their turf shoes with them in case they play on a field with a portable mound. No metal cleats allowed on portable mounds.  Harbins Park Field 7 and the three HS fields do have dirt mounds.

Saturday - 2 pool games  Sunday - Single elimination bracket play

No daily gate fees.  A $385 entry fee and a $110 team gate fee gets all baseball fans in at all venues.

$385 entry fee is required when you register your team. In the event of a complete rain out, a $75 admin fee will be deducted from your team refund.

Text Tim Gaines at 770-231-0176 for more details. Colton Harrelson is also available at 404-694-5212

Division

Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 3/2 10:00 AM Harbins Park 3 4 Norcross Blue Devils -- Maloney 23 Ambush
Game 2 3/2 11:00 AM Dacula Park 2 6 Dacula 9u Falcons 7 Norcross Navy
Game 3 3/2 11:00 AM George Pierce Park 6 11 NG Bulldogs- 9u 3 Georgia Drive
Game 4 3/2 11:45 AM Harbins Park 3 1 Norcross Blue Devils -- Maloney 18 Sharon Springs Spartans
Game 5 3/2 12:45 PM Dacula Park 2 6 Meridian Athletics 9U 2 Norcross Navy
Game 6 3/2 12:45 PM George Pierce Park 6 14 Georgia Drive 2 Yankees
Game 7 3/2 1:30 PM Harbins Park 3 4 Archer 7 Ambush
Game 8 3/2 2:30 PM Dacula Park 2 7 Dacula 9u Falcons 9 Georgia Bombers - Mill Creek
Game 9 3/2 2:30 PM George Pierce Park 6 2 Oconee County RiverDawgs 17 NG Bulldogs- 9u
Game 10 3/2 3:15 PM Harbins Park 3 4 Buford Elite 6 Sharon Springs Spartans
Game 11 3/2 4:15 PM Dacula Park 2 0 Georgia Bombers - Mill Creek 16 Meridian Athletics 9U
Game 12 2/27 4:15 PM George Pierce Park 6 11 Oconee County RiverDawgs 0 Yankees
Game 13 3/2 5:00 PM Harbins Park 3 4 Buford Elite 10 Archer
# Team W-L-T RA RD RS
1 Meridian Athletics 9U 2-0-0 2 11 16
2 NG Bulldogs- 9u 2-0-0 5 14 20
3 Sharon Springs Spartans 2-0-0 5 9 16
4 Ambush 2-0-0 8 10 17
5 Archer 1-1-0 11 3 14
6 Norcross Navy 1-1-0 12 -3 9
7 Georgia Drive 1-1-0 13 0 13
8 Oconee County RiverDawgs 1-1-0 17 0 12
9 Georgia Bombers - Mill Creek 1-1-0 23 -5 9
10 Dacula 9u Falcons 0-2-0 16 -3 13
11 Buford Elite 0-2-0 16 -8 8
12 Yankees 0-2-0 25 -14 2
13 Norcross Blue Devils -- Maloney 0-2-0 41 -14 5

9U Gold Championship Bracket 9U-OPEN

4 Ambush 6
3/3 9:00 AM
Harbins Park 3
1
5 Archer 8
2 NG Bulldogs- 9u 6
3/3 9:00 AM
George Pierce Park 6
2
7 Georgia Drive 11
3 Sharon Springs Spartans 15
3/3 10:45 AM
George Pierce Park 6
3
6 Norcross Navy 1
1 Meridian Athletics 9U 6
3/3 10:45 AM
Harbins Park 3
4
Archer 5
Georgia Drive
3/3 12:30 PM
George Pierce Park 6
5
Sharon Springs Spartans
Meridian Athletics 9U
3/3 2:15 PM
George Pierce Park 6
6
Champion

9U Silver Championship Bracket 9U-OPEN

11 Buford Elite 13
3/3 9:00 AM
Dacula Park 2
1
12 Yankees 3
10 Dacula 9u Falcons 16
3/3 10:45 AM
Dacula Park 2
2
13 Norcross Blue Devils -- Malone 6
8 Oconee County RiverDawgs
3/3 12:30 PM
Dacula Park 2
3
Buford Elite
9 Georgia Bombers - Mill Creek
3/3 2:15 PM
Dacula Park 2
4
Dacula 9u Falcons
3/3 4:00 PM
Dacula Park 2
5
Champion

Ambush

# Player 1
3/2
2
3/2
3
3/3
Total
10 Foster, Hudson 1.0 1.0
24 Green, Gatlin 2.0 3.0 5.0
9 Kelley, Tripp 1.0 1.0
23 Mills, Bryce 2.0 1.1 3.1
2 Parker, Ashley 0.2 0.2
1 Shepherd, Sawyer 0.1 0.1
Total 2.0 5.0 4.1 11.1

Archer

# Player 1
3/2
2
3/2
3
3/3
Total
4 Hayes, Wes 0.2 0.2 1.1
2 Kelly, Hayden 1.0 0.1 1.1
8 Martell, Sean 2.0 3.1 5.1
11 Weese, Hudson 2.0 2.0
Total 3.0 3.0 4.0 10.0

Buford Elite

# Player 1
3/2
2
3/2
3
3/3
Total
10 Dorner, Trey 1.1 1.1
55 Hill, Gavyn 2.0 2.0
34 Johnson, Rhett 1.0 1.0
7 Kotula, Brady 2.0 2.0
5 Lee, Parker 1.0 1.0
6 Oates, Aiden 0.2 0.2
9 Sentelle, Mason 0.1 0.1
Total 2.1 3.0 3.0 8.1

Dacula 9u Falcons

# Player 1
3/2
2
3/2
3
3/3
Total
2 Garcia, Mason 2.0 2.0
25 Grajales, Dominik 1.1 1.1
77 Hays, Jeffrey 0.2 0.2
19 Morrill, Jacob 1.0 1.0
10 Smith, Aidan 1.0 0.2 1.2
4 Van Alen, Vincent 3.0 3.0
Total 3.2 3.0 3.0 9.2

Georgia Bombers - Mill Creek

# Player 1
3/2
2
3/2
3 Total
26 Hamilton, Patrick 1.1 1.1
27 Kovach, Jennifer 0.2 0.2
17 Phelps, Logan 0.1 0.1
29 Raettig, Levi 1.0 1.0
22 Scarbrough, Lucas 1.0 1.0
3 Smith, Oliver 1.0 0.1 1.1
11 Vick, Bennett 0.1 0.1
Total 4.0 2.0 6.0

Georgia Drive

# Player 1
3/2
2
3/2
3
3/3
Total
3 Cuneio, Aaron 2.0 2.0
2 Horn, Bryson 1.0 1.0
21 McCollum, Dave 2.2 5.0 7.2
10 Sapp, Tripp 2.0 1.0 3.0
4 Waters, Ryder 1.0 1.0
Total 4.2 4.0 6.0 14.2

Meridian Athletics 9U

# Player 1
3/2
2
3/2
3
3/3
Total
12 Brinson, Christian 2.0 2.0
27 DiFatta, Ashton 3.0 3.0
2 Hiam, Jordan 1.0 1.0
20 Koons, Zach 3.0 3.0
10 Myers, Ronnie 2.0 1.0 3.0
16 Taylor, Jack 2.0 2.0
Total 5.0 3.0 6.0 14.0

NG Bulldogs- 9u

# Player 1
3/2
2
3/2
3
3/3
Total
2 Halcomb, Banks 2.0 2.0
22 Kurland, Zach 2.0 3.0 5.0
6 Rowland, Micah 1.0 1.0
42 Seltzer, Sean 1.0 1.0
9 Talati, Aadi 2.0 3.0 5.0
8 Welch, Jax 2.0 2.0
Total 5.0 5.0 6.0 16.0

Norcross Blue Devils -- Maloney

# Player 1
3/2
2
3/2
3
3/3
Total
12 Bertram, Wiliam 1.1 1.1
5 Donahue, Ethan 0.1 0.1
9 Hamrick, Ben 1.0 1.0
15 Maloney, Matthew 1.0 1.0
13 Pirozzi, Vincent 0.2 1.0 1.2
26 Walsh, Jacob 1.1 0.2 2.0
27 Walsh, Thomas 1.1 1.1
Total 3.0 3.2 2.0 8.2

Norcross Navy

# Player 1
3/2
2
3/2
3
3/3
Total
5 Boggs, Beau 0.2 0.2
12 Coberly, Calvin 0.1 0.1
25 Jang, John 1.0 1.0
11 Johnson, Cole 1.0 1.0 2.0
18 Lee, Ryan 3.0 3.0
00 Town, Gus 2.0 2.0
34 Waite, Andrew 1.0 1.0
Total 4.0 4.0 2.0 10.0

Oconee County RiverDawgs

# Player 1
3/2
2
2/27
3 Total
33 Bradshaw, Ashton 2.1 2.1
1 Garrett, Ben 0.2 0.2
12 Harrsion, Reed 1.0 1.0
26 McGraw, Cooper 3.1 3.1
13 Poole, Matthew 1.2 1.2
Total 5.0 4.0 9.0

Sharon Springs Spartans

# Player 1
3/2
2
3/2
3
3/3
Total
12 Bansavage, Evan 1.0 0.1 1.1
5 Cochran, Andrew 0.1 0.1
8 Horvath, Nolan 2.0 2.0
11 Pennix, Jake 0.2 0.2
28 Weyer, Michael 2.0 2.0
10 Zydowsky, Grady 2.2 2.2
Total 3.0 3.0 3.0 9.0

Yankees

# Player 1
3/2
2
2/27
3
3/3
Total
14 Bell, Markelious 2.0 2.0
7 Gates, Cameron 2.0 2.0
12 Mellion, Charles 0.2 1.2 2.1
13 Mosley, Joshua 3.1 0.2 4.0
Total 4.0 4.0 2.1 10.1
Team Division W-L-T
1 Ambush
Jefferson, GA
9U-N 15-5-0
2 Archer
Dacula, GA
9U-N 9-6-0
3 Buford Elite
Sugar Hill, GA
9U-A 1-2-0
4 Dacula 9u Falcons
Dacula, GA
9U-A 4-5-0
5 Georgia Bombers - Mill Creek
Buford, GA
9U-A 6-6-0
6 Georgia Drive
Loganville, GA
9U-A 5-4-0
7 Meridian Athletics 9U
Lilburn, GA
9U-N 3-0-0
8 NG Bulldogs- 9u
Suwanee, GA
9U-N 2-1-0
9 Norcross Blue Devils -- Maloney
Norcross, GA
9U-R 0-3-0
10 Norcross Navy
Norcross, GA
9U-A 5-3-0
11 Oconee County RiverDawgs
Bogart, GA
9U-A 3-6-0
12 Sharon Springs Spartans
Cumming, GA
9U-N 4-0-0
13 Yankees
Ellenwood, GA
9U-A 3-7-0
Team Division W-L-T
1 Archer Tigers
Lawrenceville, GA
10U-A 11-7-0
2 East Side Rawlings South East Blue
Marietta, GA
10U-A 11-7-0
3 Gwinnett Bandits 10U
Buford, GA
10U-R 3-12-0
4 Hebron Angels
Dacula, GA
10U-A 7-6-0
5 Loganville Bats Select
Loganville, GA
10U-A 9-5-1
6 Norcross BlueDevils
Norcross, GA
10U-N 5-4-1
7 North Ga Raiders
Danielsville, GA
10U-A 4-3-0
8 North Gwinnett BlackDawgs
Suwanee, GA
10U-A 6-7-0
9 Rawlings Southeast - East Side - Red
Marietta, GA
10U-E 9-4-0
Team Division W-L-T
1 Brookwood Broncos - Wright
Lawrenceville, GA
11U-A 9-8-3
2 Coal Mountain Combat
Cumming, GA
11U-N 4-2-0
3 Five Star Generals - Loganville
Loganville, GA
11U-A 3-8-0
4 GBA Spiked 9
Suwanee, GA
11U-A 5-9-0
5 Georgia Bombers - Williams
Buford, GA
10U-N 7-9-0
6 Grayson Rams
Grayson, GA
11U-A 0-6-0
7 North Gwinnett Bulldogs
Suwanee, GA
11U-A 6-4-2
8 REMIX RipCity
Snellvile, GA
10U-E 7-4-0
9 Royals Travel Team
Stone Mountain, GA
12U-R 0-8-0
10 Sandy Plains Wildcats
Marietta, GA
11U-A 10-4-0
11 Storm Baseball
Locust Grove, GA
11U-A 9-9-0
Team Division W-L-T
1 Archer Tigers
Dacula, GA
12U-A 11-9-0
2 Brookwood Broncos
Lawrenceville, GA
12U-A 1-9-0
3 Buford Wolves
Buford, GA
12U-A 7-7-0
4 CB Select Bears
Hoschton, GA
12U-A 7-4-1
5 Dacula Falcons
Dacula, GA
11U-N 10-8-1
6 Gainesville Gladiators
Gainesville, GA
12U-A 17-18-0
7 Georgia Braves 11U
Flowery Branch, GA
11U-N 8-1-0
8 Georgia Select
Loganville, GA
11U-N 5-2-0
9 Grayson Rams
Grayson, GA
12U-A 6-3-0
10 Gwinnett Bandits 12U
Buford, GA
12U-A 1-9-0
11 Meridian Panthers
Lilburn, GA
11U-N 1-2-0
12 Mill Creek Hawks
Buford, GA
12U-A 5-8-1
13 Mountain View Bears 12u
dacula, GA
12U-A 7-7-0
14 Oconee County RiverDawgs
Bogart, GA
11U-A 7-6-2
15 TEAM ELITE FUTURES
CUMMING, GA
12U-A 2-15-0
16 TEAM ELITE SELECT
CUMMING, GA
12U-A 5-3-0
Team Division W-L-T
1 Buford Elite
Buford, GA
12U-N 4-2-0
2 Classic City Yankees
Watkinsville, GA
12U-N 10-3-0
3 Elite Gamers-Seabolt
Conyers, GA
12U-N 11-4-0
4 GBA Spiked 9
Suwanee, GA
12U-N 2-6-0
5 HCA Angels
Dacula, GA
12U-N 10-10-1
6 North Gwinnett Blackdogs
Sugar Hill, GA
12U-N 11-8-1
Team Division W-L-T
1 Brookwood Broncos
Snellville, GA
13U-A 11-11-0
2 Citadels White
Peachtree City, GA
13U-A 5-8-0
3 Dugout Dawgs
Oxford, GA
13U-A 12-6-0
4 Fielder’s Choice
Hoschton, GA
13U-A 11-4-0
5 Grayson Rams
Grayson, GA
13U-A 2-2-1
6 Loganville Bats
Loganville, GA
13U-A 4-16-1
7 Mountain View Bears Black
Dacula, GA
13U-A 5-17-0
8 North Gwinnett Dawgs
Suwanee, GA
13U-A 2-2-1
9 SHOWCASE BASEBALL
Stockbridge, GA
13U-A 9-11-1
Team Division W-L-T
1 Citadels-Teal
Peachtree City, GA
13U-N 8-10-3
2 Elite Aces
Covington, GA
13U-N 14-12-0
3 Five Star Generals
Loganville, GA
13U-N 12-5-3
4 Georgia Sandlot
Gainesville, GA
13U-N 14-4-0
5 Home Plate Chili Dogs - Black
Peachtree City, GA
13U-N 9-4-0
6 MOCO Bulldogs
Madison, GA
13U-N 14-15-2
7 Mountain View Bears Gold
Dacula, GA
13U-N 16-3-1
8 North Gwinnett Bulldogs
Suwanee, GA
13U-N 18-10-2
9 RBA Barons
Suwanee, GA
13U-N 6-10-0
Team Division W-L-T
1 14U Dacula Falcons
Dacula, GA
14U 16-12-0
2 5 Star Generals - Hicks
Loganville, GA
14U 5-8-0
3 5 Star Generals - Truesdell
Loganville, GA
14U 13-13-2
4 Big Creek Bombers
Cumming, GA
14U 9-17-0
5 Brookwood Broncos
Snellville, GA
14U 13-7-0
6 Coweta Mudcats
Newnan, GA
14U 4-5-0
7 Havoc Baseball
Auburn, GA
14U 16-11-2
8 Kennesaw Generals
Kennesaw, GA
14U 4-6-0
9 Mountain View Bears 14u
Lawrenceville, GA
14U 5-11-0
10 North Gwinnett 14U
Suwanee, GA
14U 4-6-0
11 Sharon Springs Spartans
Cumming, GA
14U 19-11-1
12 Southern Savages
Watkinsville, GA
14U 12-14-0
LA QUINTA ATLANTA DULUTH
2370 Stephens Center Drive
Duluth, GA 30096