WEATHER UPDATE


UNFORTUNATELY THE ENTIRE EVENT HAS BEEN CANCELLED. REFUNDS WILL BE ISSUED BACK TO CREDIT CARDS MINUS THE $100 ADMIN OVER THE NEXT FEW DAYS.

250 teams participated in the 2018 Grand Slam Atlanta North Georgia State Championships.

Register early to guarantee your spot in this huge event complete with the world famous 6 ft tall bat trophy and the all new Grand Slam Championship rings for our Georgia State Champions !!

Games will be played at parks located in Gwinnett County and Hall County (NO FRIDAY NIGHT GAMES !!).  

All 14U and 16U games will be played on HS game fields including Jackson and Banks County High Schools.  

All 8U teams will play Kid Pitch.

Saturday pool play schedules will be posted by Tuesday June 4th at midnight. 

If this event is completely rained out, a $100 admin fee will be charged to all teams. 

Division

Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 6/8 9:00 AM Hog Mtn 3 Buford Elite 8U Winder Lions
Game 2 6/8 10:45 AM Hog Mtn 3 Buford Elite 8U BigStix Gamers
Game 3 6/8 12:30 PM Hog Mtn 3 Winder Lions BigStix Gamers
Game 4 6/8 2:15 PM Hog Mtn 3 Oconee Titans Coal Mountain
Game 5 6/8 4:00 PM Hog Mtn 3 Buford 8U Coal Mountain
Game 6 6/8 5:45 PM Hog Mtn 3 Buford 8U Oconee Titans
# Team W-L-T RA RD RS
BigStix Gamers 0-0-0 0 0 0
Buford 8U 0-0-0 0 0 0
Buford Elite 8U 0-0-0 0 0 0
Coal Mountain 0-0-0 0 0 0
Oconee Titans 0-0-0 0 0 0
Winder Lions 0-0-0 0 0 0

8U Championship Bracket 8U-OPEN

4
6/9 9:00 AM
Hog Mtn 3
1
5
3
6/9 10:45 AM
Hog Mtn 3
2
6
1
6/9 12:30 PM
Hog Mtn 3
3
2
6/9 2:15 PM
Hog Mtn 3
4
6/9 4:00 PM
Hog Mtn 3
5
Champion
Team Division W-L-T
1 BigStix Gamers
McDonough, GA
8U-E 5-0-0
2 Buford 8U
Buford GA, GA
8U-A 2-1-0
3 Buford Elite 8U
Buford, GA
8U-A 3-1-0
4 Coal Mountain
Cumming, GA
8U-R 0-0-0
5 Oconee Titans
Watkinsville, GA
8U-R 0-0-0
6 Winder Lions
Winder, GA
8U-A 0-3-0
Team Division W-L-T
1 Archer
Dacula, GA
9U-R 0-0-0
2 Brookwood
Lawrenceville, GA
9U-A 0-5-0
3 Buford Wolves
Buford, GA
9U-R 1-1-0
4 Creekview Grizzlies
Canton, GA
9U-R 2-2-0
5 Dacula 9u Falcons
Dacula, GA
9U-A 4-5-0
6 Dingers Athletics 9U (Dowdy)
Buford, GA
9U-A 4-9-0
7 Dingers Athletics 9U (Park)
Buford, GA
9U-A 10-2-0
8 Georgia Elite
Canton, GA
9U-R 0-0-0
9 Georgia Octane 9u
Cumming, GA
9U-A 1-2-0
10 Grayson Rams 9U
Grayson, GA
9U-R 0-0-0
11 Lions
Winder, GA
9U-R 9-7-0
12 Loganville Bats Red
Loganville, GA
9U-A 4-3-0
13 Norcross Blue Devils -- Maloney
Norcross, GA
9U-R 0-3-0
14 Norcross Navy
Norcross, GA
9U-A 5-3-0
15 North Gwinnett Red Dawgs
Suwanee, GA
9U-A 2-3-0
16 NYO Toros
Atlanta, GA
9U-AS 0-0-0
17 Ocee Orioles
Johns Creek, GA
9U-A 2-7-0
18 Oconee County RiverDawgs
Bogart, GA
9U-A 3-6-0
19 South DeKalb Tribe
Stonecrest, GA
9U-A 1-2-0
20 Speedy Rays Fire
Kennesaw, GA
9U-A 0-0-0
21 Titans 10U ORANGE
Loganville, GA
9U-R 2-5-0
22 Turn 2 Baseball-A
Dacula, GA
8U-N 4-3-0
23 USA Prime(Odak)
Cumming, GA
9U-A 0-0-0
Team Division W-L-T
1 10U Elite Sluggers Manton
Cumming, GA
10U-A 1-1-0
2 9u Bigstix/Gamers Chaffin-N
Hampton, GA
9U-E 6-1-0
3 Archer Tigers
Lawrenceville, GA
10U-A 11-7-0
4 Brookwood
Snellville, GA
10U-A 0-0-0
5 Collins Hill 10U
Lawrenceville, GA
10U-A 3-0-0
6 Cyclones Baseball
Gainesville, GA
10U-A 0-2-0
7 Dacula Next Level
Dacula, GA
10U-A 5-6-0
8 East Side Rawlings South East Blue
Marietta, GA
10U-A 11-7-0
9 ES Baseball
Orchard Hill, GA
10U-R 0-8-0
10 GA Power
Acworth, GA
10U-A 0-0-0
11 GBSA Rays Gwinnett 10U
Snellville, GA
10U-A 2-7-0
12 Grayson Rams
Loganville, GA
10U-A 0-0-0
13 Gwinnett Bandits 10U
Buford, GA
10U-R 3-12-0
14 MANSFIELD MAD DAWGS
MANSFIELD, GA
10U-A 10-7-0
15 MCAA Hawks
BUFORD, GA
10U-R 4-5-1
16 Ninth Inning Royals-Radcliff
Chamblee, GA
10U-R 2-3-1
17 North Ga Raiders
Danielsville, GA
10U-A 4-3-0
18 North Gwinnett BlackDawgs
Suwanee, GA
10U-A 6-7-0
19 NYO Bulls
Atlanta, GA
10U-A 0-0-0
20 Sequoyah Jr Chiefs
Woodstock, GA
10U-A 2-0-0
21 Sharon Springs Spartans
Cumming, GA
9U-N 4-0-0
22 Signature Park Bulldogs
Winder, GA
10U-A 16-10-0
23 Signature Park Hitmen
Hoschton, GA
10U-A 7-9-1
Team Division W-L-T
1 Creekview Grizzlies
Canton, GA
10U-N 13-2-0
2 DHYS 10u Red Devils
Decatur, GA
10U-N 1-1-0
3 Five star national "black"
Ellenwood, GA
10U-N 1-2-0
4 Georgia Bombers - Williams
Buford, GA
10U-N 7-9-0
5 Macon Pain
Macon, GA
10U-N 4-2-0
6 NYO Toros 10u
Atlanta, GA
10U-N 2-2-0
Team Division W-L-T
1 10u Five Star Generals - Grayson
Loganville, GA
10U-N 9-4-0
2 Force Baseball Academy- Griffin
Peachtree City, GA
10U-E 10-2-0
3 RAWLINGS COBB
KENNESAW, GA
10U-E 0-0-0
4 Rawlings Southeast - East Side - Red
Marietta, GA
10U-E 9-4-0
5 Showcase Baseball (Parker)
Lake City, GA
10U-E 13-4-0
6 Yard Dogs Reloaded
Atlanta, GA
10U-E 2-2-0
Team Division W-L-T
1 11U Cherokee Reds
Canton, GA
11U-A 1-8-0
2 11U Elite Sluggers Pope
Winder, GA
11U-A 0-0-0
3 643 DP Jaguars 11u
Marietta, GA
11U-A 1-3-0
4 Ambush Baseball
Jefferson, GA
11U-A 6-4-1
5 Athens B-52's
Athens, GA
11U-A 1-1-0
6 Brookwood Broncos - Wright
Lawrenceville, GA
11U-A 9-8-3
7 Bullpen Redstitch 108
McDonough, GA
11U-A 2-0-1
8 Cobb Angels
Powder Springs, GA
11U-A 7-3-0
9 DHYS Sun Devils
Decatur, GA
11U-R 0-0-0
10 East Cobb Colt 45's - Navy
Marietta, GA
11U-A 9-9-1
11 Elite Sluggers - Dean
Cumming, GA
11U-A 4-7-0
12 ES Baseball
Orchard Hill, GA
11U-R 4-12-0
13 FCA Cardinals
Cumming, GA
11U-A 0-0-0
14 Force Baseball
Snellville, GA
11U-A 0-9-1
15 Forsyth Bulldogs
Suwanee, GA
11U-R 1-4-0
16 GBA Spiked 9
Suwanee, GA
11U-A 5-9-0
17 GBSA Rays
Dacula, GA
11U-A 0-3-0
18 Gwinnett Bandits 11U
Buford, GA
11U-R 4-10-0
19 Havoc Baseball
Auburn, GA
11U-A 0-3-0
20 Hobgood Braves Blue
Woodstock, GA
11U-R 0-12-0
21 Hopewell Hawks 11u
Milton, GA
11U-A 7-7-1
22 Kenesaw Generals
Kennesaw, GA
11U-A 5-0-0
23 Mountain View Bears
Dacula, GA
11U-A 7-8-0
24 North Gwinnett Bulldogs
Suwanee, GA
11U-A 6-4-2
25 NYO Bulls
Atlanta, GA
11U-A 0-0-0
26 Oconee County RiverDawgs
Bogart, GA
11U-A 7-6-2
27 OP DUCKS
Marietta, GA
11U-A 13-10-0
28 Roswell Hornets (Green)
Roswell, GA
11U-A 8-3-0
29 Sandy Plains Wildcats
Marietta, GA
11U-A 10-4-0
30 Sawnee Mountain Thunder
Cumming, GA
11U-A 3-4-0
31 Sharon Springs Spartans
Cumming, GA
11U-A 10-4-0
32 Swarm
Douglas, GA
11U-A 0-0-0
33 Tigers baseball
Gainesville, GA
11U-A 8-3-0
34 Titans
Marietta, GA
11U-A 2-2-1
35 Walton Clippers
Loganville, GA
11U-A 1-5-0
Team Division W-L-T
1 11U Elite Sluggers Skinner
Winder, GA
11U-N 1-2-1
2 11U Elite Sluggers Williams
Winder, GA
11U-N 0-0-0
3 11u Jr Chiefs
Canton, GA
11U-N 0-4-0
4 643 DP Cougars Sterling
Marietta, GA
11U-N 9-6-0
5 Blue Devils
Peachtree Corners, GA
11U-N 3-1-0
6 BUFORD WOLVES
BUFORD, GA
11U-N 4-2-0
7 Dacula Falcons
Dacula, GA
11U-N 10-8-1
8 Georgia Bombers
Alpharetta, GA
11U-N 0-2-0
9 Georgia Jays
Canton, GA
11U-N 1-1-0
10 Georgia Select
Loganville, GA
11U-N 5-2-0
11 MC Bulldogs 11u
Madison, GA
11U-N 12-1-0
12 Mountain Storm
Blairsville, GA
11U-A 25-9-1
13 Ninth Inning Royals-Torres
Chamblee, GA
11U-N 5-2-0
14 NSTA 11U
Norcross, GA
11U-N 7-4-0
15 NYO Dirtbags
Atlanta, GA
11U-N 1-4-0
16 SP Prowlers
Marietta, GA
11U-N 12-3-0
17 The Club (Red)
Atlanta, GA
11U-N 2-4-0
Team Division W-L-T
1 Archer Tigers
Dacula, GA
12U-A 11-9-0
2 Brookwood Broncos
Lawrenceville, GA
12U-A 1-9-0
3 Buckhead Bucks
Atlanta, GA
12U-A 9-6-0
4 Buford Wolves
Buford, GA
12U-A 7-7-0
5 Canton Flash
Canton, GA
12U-A 1-2-0
6 Collins Hill Eagles
LAWRENCEVILLE, GA
12U-A 0-0-0
7 Country Wide
Maysville, GA
12U-A 0-0-0
8 Dawson Fury
Dawsonville, GA
12U-A 1-2-1
9 DHYS Red Devils
Atlanta, GA
12U-AS 4-1-0
10 Elite Sluggers - Aiken
Cumming, GA
12U-A 4-8-0
11 FCA Hitters Park Cardinals Wheeler
Cumming, GA
12U-A 3-3-2
12 Gainesville Gladiators
Gainesville, GA
12U-A 17-18-0
13 Georgia Bombers-Agueros
Alpharetta, GA
12U-A 0-2-1
14 Grayson Rams
Grayson, GA
12U-A 6-3-0
15 Kennesaw Xpress
Kennesaw, GA
12U-A 3-1-0
16 Lanier Longhorns AA
SUGAR HILL, GA
12U-A 2-3-0
17 Ninth Inning Royals-Luzon
Chamblee, GA
12U-A 6-3-0
18 NYO Longhorns
Atlanta, GA
12U-A 0-0-0
19 NYO Warriors
Atlanta, GA
12U-A 15-6-0
20 Onward Athletics
Braselton, GA
12U-A 5-3-0
21 Signature Park Legends
Hoschton, GA
12U-A 7-9-0
22 TEAM ELITE SELECT
CUMMING, GA
12U-A 5-3-0
23 Warriors Baseball powered by Rawlings
Jefferson, GA
12U-A 7-5-1
24 Available
Team Division W-L-T
1 6-4-3 DP Cougars
Marietta, GA
12U-N 0-0-0
2 Buford Elite
Buford, GA
12U-N 4-2-0
3 Classic City Yankees
Watkinsville, GA
12U-N 10-3-0
4 Double PLAYS 12U
Atlanta, GA
12U-N 0-0-0
5 East Cobb Colt 45's Navy
Marietta, GA
12U-N 11-9-1
6 ECB Colt 45s
Marietta, GA
12U-N 0-0-0
7 ECB Colt 45's Orange
Marietta, GA
12U-N 9-6-0
8 Elite Gamers-Seabolt
Conyers, GA
12U-N 11-4-0
9 Five Star Generals-Black
Loganville, GA
12U-N 5-8-0
10 Five Star Generals-Red
Loganville, GA
12U-N 2-9-0
11 GBA Spiked 9
Suwanee, GA
12U-N 2-6-0
12 Homeplate Martin 12u
Peachtree City, GA
12U-N 0-0-0
13 Line Drive Academy
Cleveland, GA
12U-N 5-9-1
14 Longhorn Baseball 12U
Buford, GA
12U-N 0-0-0
15 North Gwinnett Blackdogs
Sugar Hill, GA
12U-N 11-8-1
16 NYO Titans
Sandy Springs, GA
12U-N 0-0-0
17 Ocee Orioles
Duluth, GA
12U-N 0-0-0
18 SDG Angels
Covington, GA
12U-N 6-5-0
19 Team Elite Steel
Cumming, GA
12U-N 0-0-0
20 West GA Warriors - Cooley
Carrollton, GA
12U-N 1-2-0
Team Division W-L-T
1 13U Diablos Maroon
Dunwoody, GA
13U-A 8-12-1
2 Archer 13U Barnett
Bethlehem, GA
13U-A 8-3-0
3 Brookwood Broncos
Snellville, GA
13U-A 11-11-0
4 Bullpen RedStitch
McDonough, GA
13U-A 8-16-0
5 Central Park Copperheads 13u
Cumming, GA
13U-R 0-0-0
6 Country Wide
Maysville, GA
13U-A 17-6-0
7 Creekview Grizzlies
Canton, GA
13U-A 1-2-0
8 Diamond Jaxx
Jefferson, GA
13U-A 12-12-1
9 Dugout Dawgs
Oxford, GA
13U-A 12-6-0
10 East Side Mavericks
Marietta, GA
13U-A 7-12-0
11 Elite Gamers RWB Shearer
McDonough, GA
13U-A 3-2-0
12 Expos Elite
Bogart, GA
13U-A 6-11-0
13 GA Octane 13U
Cumming, GA
13U-A 0-2-0
14 Game On 13U Gray
Columbus, GA
13U-A 1-5-0
15 Georgia Sandlot Duece
CLEVELAND, GA
13U-A 14-5-1
16 Georgia Select
Loganville, GA
13U-A 0-9-0
17 Grayson Rams
Grayson, GA
13U-A 2-2-1
18 HCA Angels
Dacula, GA
13U-A 5-3-0
19 ITP Lightning Kornblum
Atlanta, GA
13U-A 9-6-1
20 Kennesaw Express
Kennesaw, GA
13U-A 12-13-0
21 Lanier Longhorns 13U
Buford, GA
13U-A 7-4-0
22 Loganville Bats
Loganville, GA
13U-A 4-16-1
23 Medlock Monarchs
Decatur, GA
13U-A 8-11-0
24 Mill Creek Hawks
Buford, GA
13U-A 2-2-1
25 Ninth Inning Royals-Mastrogiacomo
Chamblee, GA
13U-A 2-10-1
26 Ninth Inning Royals-Smith
Chamblee, GA
13U-A 3-5-1
27 NYO Bulls 13U
Atlanta, GA
13U-A 0-0-0
28 Oconee Cubs
Watkinsville, GA
13U-A 2-5-0
29 REIGN
Stone Mountain, GA
13U-A 2-1-0
30 Sharon Springs Blue
Cumming, GA
13U-A 12-7-0
31 SHOWCASE BASEBALL
Stockbridge, GA
13U-A 9-11-1
32 Team 36o Hawks North 13u Grey
Norcross, GA
13U-A 5-3-0
33 Team Elite Pride
Cumming, GA
13U-A 8-9-0
34 TEAM ELITE STEEL
CUMMING, GA
13U-A 5-11-1
Team Division W-L-T
1 13u Dunwoody Diablos Gold
Dunwoody, GA
13U-N 5-8-0
2 13U Sandy Plains Wildcats
Marietta, GA
13U-N 13-9-1
3 Apalachee Braves
Winder, GA
13U-N 11-2-0
4 East Cobb Rangers
Marietta, GA
13U-N 1-3-0
5 Elite Aces
Covington, GA
13U-N 14-12-0
6 Georgia Braves
Flowery Branch, GA
13U-N 9-1-0
7 Georgia Sandlot
Gainesville, GA
13U-N 14-4-0
8 Home Plate Chili Dogs - Black
Peachtree City, GA
13U-N 9-4-0
9 MOCO Bulldogs
Madison, GA
13U-N 14-15-2
10 Ninth Inning Royals-Phelps
Chamblee, GA
13U-N 0-0-0
11 Rawlings Southeast 13u
Johns Creek, GA
13U-N 2-2-0
12 RBA Barons
Suwanee, GA
13U-N 6-10-0
13 Roswell Green Hornets
Roswell, GA
13U-N 0-0-0
14 Sandy Plains Prowlers
Marietta, GA
13U-N 0-0-0
15 Sharon Springs Spartans Black
Cumming, GA
13U-N 7-11-0
16 South DeKalb Tribe
Stonecrest, GA
13U-N 4-3-1
17 TEAM ELITE FUTURES
WINDER, GA
13U-N 3-7-0
18 Yankees
Smyrna, GA
13U-N 8-13-1
Team Division W-L-T
1 5 Star Generals - Boeckman
Grayson, GA
14U 23-13-0
2 Bartow Canes
Cartersville, GA
14U 14-8-3
3 Big Creek Bombers
Cumming, GA
14U 9-17-0
4 Big Stix Garner
Locust Grove, GA
14U 0-0-0
5 Cobb Aces
Acworth, GA
14U 0-0-0
6 Coweta Mudcats
Newnan, GA
14U 4-5-0
7 Creekview Jr Grizzlies 14U
Canton, GA
14U 4-6-0
8 CRIMSON TIDE BB
MILLEDGEVILLE, GA
14U 8-10-0
9 Diablos Gold
Dunwoody, GA
14U 12-2-0
10 DP Wave
Gainesville, GA
14U 1-12-0
11 Forsyth Central Dirtbags
Cumming, GA
14U 4-16-0
12 Future Stars
Lithonia, GA
14U 10-10-0
13 GA Sandlot - Greene
Dahlonega, GA
14U 12-7-0
14 Georgia MVP
Crawford, GA
14U 19-6-1
15 Georgia Select
Loganville, GA
14U 9-7-2
16 Georgia Sox
Cumming, GA
14U 11-9-0
17 Havoc Baseball
Auburn, GA
14U 16-11-2
18 Hobgood Braves
Woodstock, GA
14U 8-4-2
19 Hopewell Hawks Elite 14's
Milton, GA
14U 18-6-0
20 ITP Lightning (Salas)
Atlanta, GA
14U 9-12-0
21 ITP Lightning (Shoemake)
Atlanta, GA
14U 6-2-0
22 Kennesaw Generals
Kennesaw, GA
14U 4-6-0
23 Medlock Monarchs
Decatur, GA
14U 8-9-1
24 Mill Creek Hawks
Buford, GA
14U 9-18-0
25 New Level
MONROE, GA
14U 3-14-1
26 Ninth Inning Royals-Dunn
Chamblee, GA
14U 2-2-2
27 North Ga Raiders
DANIELSVILLE, GA
14U 11-2-0
28 Oconee RiverDawgs
Statham, GA
14U 8-12-0
29 Roswell Black Hornets
Roswell, GA
14U 4-10-0
30 RWB Elite Gamers Jarrell
Mcdonough, GA
14U 3-9-1
31 Sandy Plains Wildcats
Marietta, GA
14U 8-16-2
32 Sandy Springs Storm 14u
Sandy Springs, GA
14U 8-7-0
33 Sharon Springs Spartans
Cumming, GA
14U 19-11-1
34 Southern Savages
Watkinsville, GA
14U 12-14-0
35 Superior Sports Silver Bullets
Atlanta, GA
14U 1-1-0
36 T3H South 14U
Decatur, GA
14U 13-13-0
37 TEAM ELITE PRIDE
CUMMING, GA
14U 3-12-0
38 TEAM ELITE STEEL
CUMMING, GA
14U 5-8-0
39 Team RBI West Cobb
Kennesaw, GA
14U 13-1-2
40 Walton Lookouts
Social Circle, GA
14U 15-5-0
41 WARRIORS POWERED BY RAWLINGS
JEFFERSON, GA
14U 4-5-0
Team Division W-L-T
1 Banks County Leopards
Homer, GA
16U 0-0-0
2 Banks County Leopards 2
Homer, GA
16U 0-0-0
3 Dacula Falcons
Dacula, GA
15U 10-5-1
4 Elite Academy Series 15u
Winder, GA
15U 0-3-0
5 Elite Academy Series 16u Black
Winder, GA
16U 3-7-0
6 Elite Academy Series 16u Grey
Winder, GA
16U 2-8-0
7 Evo-Shields Baseball
Watkinsville, GA
15U 4-1-0
8 GA GAMECOCKS
Loganville, GA
16U 7-10-1
9 Georgia Stars Baseball Academy
Norcross, GA
16U 5-6-1
10 GWA
Monroe, GA
16U 0-0-0
11 Livsey Baseball Academy
Jonesboro, GA
16U 2-3-0
12 Outsiders Baseball
Cleveland, GA
16U 21-15-1
13 Precision Baseball - 16u Waters
Alpharetta, GA
16U 4-3-0
14 QAB Tumlin
Gainesville, GA
15U 1-6-1
15 Tri-City Generals 16u
Columbus, GA
16U 6-1-1
16 War Eagle Baseball
Gainesville, GA
15U 5-3-0
17 Westside 16U
Canton, GA
16U 6-3-0
18 Winston Reapers 16U
Winston, GA
16U 5-9-0
BEST WESTERN LAKE LANIER
4535 Oakwood Rd
Oakwood, GA 30566-3312
LA QUINTA ATLANTA DULUTH
2370 Stephens Center Drive
Duluth, GA 30096