THE 2019 GRAND SLAM SOUTHEASTERN CHAMPIONSHIPS

June 1-2, 2019 @ George Harris Sports Complex & The Shuford Sports Complex in LaGrange, Georgia

SCHEDULES ARE NOW POSTED FOR ALL AGE DIVISIONS!  Please check these schedules often leading up to the event in case any changes have to be made!

Entry Fee is only $400.00 with 3-game guarantee.  Deadline for online payments has passed, please bring CASH on Saturday, NO checks accepted.  2-pool play games followed by single elimination championship bracket play.  

Daily admission of $8 for adults; $6 for kids 13-17 and Seniors 65-older.  Kids 12U and under admitted free of charge!

Grand Slam will offer the same type of OUTSTANDING Awards that you have come to expect ranging from awesome Championship rings to the now famous 5-foot tall all wood bat team championship trophy!

A limited number of SOUTHEASTERN CHAMPIONSHIPS Dri-Fit T-shirts will be available at both parks for $20.  We only ordered an average of 3-per team so get them early before they sell out!

Make sure you have your roster posted ONLINE!

Division

Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 6/1 10:00 AM George Harris Sports Complex H-1 3 5Star Columbus 10U National 17 Yard Dogs Reloaded
Game 2 6/1 12:00 PM George Harris Sports Complex H-1 19 Showcase Baseball (Parker) 2 5Star Columbus 10U National
Game 3 6/1 2:00 PM George Harris Sports Complex H-1 3 Yard Dogs Reloaded 7 Beehive Stars 10u Scout
Game 4 6/1 4:00 PM George Harris Sports Complex H-1 11 Beehive Stars 10u Scout 4 Showcase Baseball (Parker)
# Team W-L-T RA RD RS
1 Beehive Stars 10u Scout 2-0-0 7 11 17
2 Yard Dogs Reloaded 1-1-0 10 3 13
3 Showcase Baseball (Parker) 1-1-0 13 0 14
4 5Star Columbus 10U National 0-2-0 36 -14 5

10U SOUTHEASTERN CHAMPIONSHIPS BRACKET 10U-OPEN

10U SOUTHEASTERN CHAMPIONSHIPS BRACKET
1 Beehive Stars 10u Scout 20
Sunday 10:00 AM
George Harris Sports Complex H-1
1
4 5Star Columbus 10U National 4
2 Yard Dogs Reloaded 6
Sunday 12:00 PM
George Harris Sports Complex H-1
2
3 Showcase Baseball (Parker) 5
Beehive Stars 10u Scout 11
Sunday 2:00 PM
George Harris Sports Complex H-1
3
Yard Dogs Reloaded 1
Beehive Stars 10u Scout
Champion

5Star Columbus 10U National

# Player 1
6/1
2
6/1
3
6/2
Total
4 Andrade, Aydan 0.2 0.2
1 Arrington, jack 0.1 0.2 1.0
26 Brown, Boston 1.1 1.1
29 Foster, Jase 1.1 1.1
2 Leatherwood, Deacon 2.0 2.0
28 Marchman, Parker 0.2 0.2
25 Windham, CJ 0.2 0.1 1.0
Total 4.0 2.0 2.0 8.0

Beehive Stars 10u Scout

# Player 1
6/1
2
6/1
3
6/2
Total
34 Jordan, Hampton 2.0 2.0
5 Martin, Braden 3.0 3.0
2 Milner, Brue 2.0 2.0
22 Silvestri, Colton 3.0 3.0
12 Wood, Reed 3.0 3.0
Total 5.0 5.0 3.0 13.0

Showcase Baseball (Parker)

# Player 1
6/1
2
6/1
3
6/2
Total
13 Daniel, Savion 2.0 2.0
44 Hill, Bobby 1.0 1.0 2.0
2 Murphy, Shayne 2.0 2.0
50 Newkirk, Nigel 1.2 2.1 4.0
21 Rachmann, Joel 1.1 1.1
Total 3.0 5.0 3.1 11.1

Yard Dogs Reloaded

# Player 1
6/1
2
6/1
3
6/2
Total
3 Bethea, James 3.0 4.0 7.0
1 Malcom, Russell 1.0 1.0
24 Rentz, Matt 3.0 3.0
32 Sims, Reginald 2.0 2.0
Total 4.0 5.0 4.0 13.0
Team Division W-L-T
1 5Star Columbus 10U National
Columbus, GA
10U-N 0-6-0
2 Beehive Stars 10u Scout
Auburn, AL
10U-N 10-2-0
3 Showcase Baseball (Parker)
Lake City, GA
10U-E 13-4-0
4 Yard Dogs Reloaded
Atlanta, GA
10U-E 2-2-0
Team Division W-L-T
1 5 Star Gowdy Black
Columbus, GA
11U-N 5-6-0
2 Force Baseball Academy 11u
Fayetteville, GA
11U-A 2-2-0
3 Storm Baseball
Locust Grove, GA
11U-A 9-9-0
4 The Club (Red)
Atlanta, GA
11U-N 2-4-0
Team Division W-L-T
1 12u Titans Blue
Woodstock, GA
12U-A 5-11-1
2 5 Star Haynes
Columbus, GA
12U-A 7-7-1
3 5 Star National Buhler 12u
Columbus, GA
12U-N 8-5-0
4 Buckhead Bucks
Atlanta, GA
12U-A 9-6-0
5 Carrollton Clippers
Carrollton, GA
12U-A 10-7-0
6 Classic City Yankees
Watkinsville, GA
12U-N 10-3-0
7 NYO Warriors
Atlanta, GA
12U-A 15-6-0
8 SDG Angels
Covington, GA
12U-N 6-5-0
9 The Club (Red)
ATLANTA, GA
12U-N 1-11-0
10 Young Guns 12U
Columbus, GA
12U-N 17-1-1
Team Division W-L-T
1 Bullpen RedStitch
McDonough, GA
13U-A 8-16-0
2 Citadels White
Peachtree City, GA
13U-A 5-8-0
3 Game On 13U Gray
Columbus, GA
13U-A 1-5-0
4 Kennesaw Express
Kennesaw, GA
13U-A 12-13-0
5 Loganville Bats
Loganville, GA
13U-A 4-16-1
6 SHOWSTOPPERS BASEBALL
Smiths Station, AL
13U-A 8-8-1
Team Division W-L-T
1 Citadels-Teal
Peachtree City, GA
13U-N 8-10-3
2 DIRTY DOZEN
DALLAS, GA
13U-N 14-6-0
3 Game On 13u Black
Phenix City, AL
13U-N 8-2-0
4 Game On 13u Red
Columbus, GA
13U-N 4-2-0
5 Game On Trojans
Leesburg, GA
13U-N 10-9-0
6 South DeKalb Tribe
Stonecrest, GA
13U-N 4-3-1
Team Division W-L-T
1 Americus Travelers
Leslie, GA
14U-OPEN 10-5-0
2 Coweta Mudcats
Newnan, GA
14U-OPEN 4-5-0
3 Diamond Elite Aces
Thomaston, GA
14U-OPEN 13-5-1
4 DP Wave
Gainesville, GA
14U-OPEN 1-12-0
5 Home Plate Chilidogs Armour
Peachtree City, GA
14U-OPEN 0-3-0
6 OutKast
Columbus, GA
14U-OPEN 3-5-0
7 Southeast Elite 14U
Abbeville, AL
14U-OPEN 8-4-0
8 Team Solo
Warner Robins, GA
14U-OPEN 13-4-1
9 Walton Lookouts
Social Circle, GA
14U-OPEN 15-5-0
10 Young Guns 14U
Columbus, GA
14U-OPEN 8-2-0